Home Služby Fytoterapia

Fytoterapia - liečba bylinnými zmesami

Fytoterapia je hlavná terapeutická metóda TČM a jej aplikácia nasleduje bezprostredne po diagnostike podľa princípov TČM.

Na základe diferenciálnej diagnostiky terapeut zistí stav organizmu a identifikuje prípadné disharmónie na úrovni Qi, krvi, yinu a yangu. Po diagnostike a zhodnotení celkového stavu terapeut určí liečebnú metódu. Na jej základe terapeut zostaví bylinný recept a stanoví spôsob a dobu užívania. Aplikáciou fytoterapie sa stav organizmu mení a obnovuje sa stratená rovnováha. Terapeut tieto zmeny priebežne sleduje, vyhodnocuje a navrhuje zmeny v postupe liečby. 

Bylinné zmesy je možné aplikovať ako hotové prípravky alebo špeciálne zostavené receptúry v rôznych úpravách:
  • WAN – medové guličky – bylinný prášok spojený medom do tvaru guličiek rôznej veľkosti,
  • SAN – bylinný prášok – na priamu konzumáciu. Nasype sa do úst a zapije sa vodou,
  • CHA – bylinný prášok v sáčku na varenie sa používa na prípravu odvaru podľa pokynov terapeuta,
  • TANG – odvar zo zmesy bylín – namiešaná zmes kusov bylín sa používa na prípravu odvaru podľa pokynov terapeuta.

Dĺžka užívania bylinných zmesí závisí od veku klienta, stavu organizmu a od toho, ako dlho sa daná disharmónia v tele nachádza. Pri zložitých a dlhodobých stavoch je predpokladaná dĺžka liečby minimálne 3 – 6 mesiacov.

Dlhodobé harmonizovanie bylinnými zmesami odporúčame klientom, ktorí žijú v permanentnom strese, nepohode, či frustrácii a organizmus neustále vyčerpávajú a oslabujú. Účinky fytoterapie je možné umocniť súbežnou aplikáciou ďalších liečebných metód TČM.