Home Aktuálne články Zápach z úst

Zápach z úst

 
Pre človeka, ktorého prácou je úzka komunikácia s ľuďmi, je zápach z úst nepríjemná realita, s ktorou si často nevie rady. Najhoršie je, že si to sám veľa krát ani neuvedomuje, ale zápach obťažuje človeka v jeho blízkosti. A ak o tom aj vie, márne si umýva zuby aj 3 krát za deň. Zápach nevychádza z úst ale zo žalúdka.

Dnes je tento fenomén veľmi častý a nieto sa čo diviť. Príčinou je stres, nevhodná strava a jedenie v zhone.

Zápach znamená rozkladajúcu sa a hnijúcu potravu v žalúdku. Ak je v žalúdku veľká horúčosť, potrava sa okamžite začne rozkladať a hniť. Nepríjemným príznakom je zápach z úst. Ale ďalšími sprievodnými príznakmi sú aj žalúdočné problémy, pocity nepohody. Môže byť pálenie v žalúdku, pálenie záhy, vystupovanie kyslých štiav až do hrtana, grganie, pocity na zvracanie až zvracanie. Býva pastózna stolica alebo sa strieda zápcha s hnačkou.

V závažných stavoch je pocit neustupujúceho hladu, žravosť, smäd na studené nápoje, ktoré stav, však, ešte zhoršujú.

Z pohľadu TČM základnou patogenézou je zablokovanie Qi Pečene ( napr. zo stresu), ktorá útočí na Žalúdok a ten stráca schopnosť tráviť prijatú potravu. Potrava v žalúdku stagnuje (pocit ťažoby v žalúdku) a po dlhšom období zo stagnácie vzniká horúčosť. Treba si uvedomiť, že ak Qi stagnuje, potrava sa kumuluje v žalúdku a nie je dobre trávená. Živiny zo stravy sa nevstrebávajú do organizmu a odpadové látky zase neodchádzajú von z tela. Človek má pocit, že nie je v poriadku, hoci sa nič mimoriadne nedeje. V takom stave žijeme teraz celé roky, uvedomujeme si to, ale nevieme s tým nič urobiť. Po dlhom čase, keď už je v organizme všetko zablokované, nahromadená škodlivina si nájde cestu von a nám sa „konečne“ prejaví choroba, ktorou si potrebovalo telo „uľaviť“.

Ako dať do poriadku žalúdok, aby sme odstránili zápach vychádzajúci z úst?

Základ je v strave a spôsobe stravovania sa. Zo stravy žijeme, je to jediný náš dodávateľ energie ( okrem vzduchu). Je dôležité, aby sme si na seba a na jedlo vždy vymedzili čas a najlepšie pravidelne v tú istú hodinu. Ak naše vedomie zameriame na jednu vec a to jedenie, znamená to, že aktívne meditujeme. Obraciame našu myseľ na jednu jedinú činnosť, ktorá je zároveň pre naše telo najdôležitejšia. Venujme, teda, jedeniu patričnú pozornosť a čas.

Ak už sú problémy evidentné, treba bylinnými liečivami prečistiť horúčosť Žalúdka, rozhýbať toky Qi, uvoľniť Pečeň, podporiť Žalúdok a Slezinu, aby vykonávali svoje funkcie transformácie a transportu živín do organizmu.

Na problémy s trávením, so žalúdkom a na všetky sprievodné príznaky, ktoré nás tak obťažujú, má TČM mnoho výborných receptov. Ak máte pocit, že si neviete rady, pomoc existuje.