BEAUTY & WOMAN, október 2010
O tradičnej čínskej medicíne III. časť
Koľko týchto meridiánov / dráh existuje v tele?
Telo obkružuje 12 párov riadnych dráh a ich bočných vetiev, 8 mimoriadnych dráh, 15 spojníc, 12 párov šľachovosvalových dráh a 12 párov oblastí pokožky. Názov hlavných dráh je odvodený od orgánu, ku ktorému prináležia, od toho, či je na ruke alebo na nohe a od jej príslušnosti a mocnosti k yin (čítaj jin) alebo yang (čítaj jang).
Yinové dráhy sú spojené so životne dôležitými orgánmi Zang ( čítaj cang) – 3 dráhy (Pľúc, Srdca a Osrdcovníka) vedú po ruke do hrudníka a 3 dráhy (Sleziny, Pečene a Obličiek) vedú po nohách do brušnej dutiny.
Yangové dráhy sú spojené s dutými orgánmi Fu ( sú to párové orgány k životne dôležitým orgánom tela) a opäť aj tu 3 dráhy (Hrubého čreva, Tenkého čreva a Trojitého žiariča) vedú po rukách a 3 dráhy (Žalúdka, Močového Mechúra a Žlčníka) vedú po nohách, pričom všetky vystupujú až na hlavu a spájajú sa na vrchole hlavy v bode Baihui (GV20) ( bod všetkého yangu).
Všetky dráhy sú spolu poprepájané a Qi v nich prúdi neustále dookola podľa určitého princípu, so schematickým vyjadrením nižšie.
1. Pľúca (03-05 hod) > 2. Hrubé črevo (05-07 hod)
3. Žalúdok (07-09 hod) > 4. Slezina (09-11 hod)
5. Srdce (11-13 hod) > 6. Tenké črevo (13-15 hod)
7. Močový mechúr (15-17 hod) > 8. Obličky (17-19 hod)
9. Osrdcovník (19-21 hod) > 10. Tri žiariče (21-23 hod)
11. Žlčník (23-01 hod) > 12. Pečeň (01-03 hod)
Koľko akupunktúrnych bodov existuje spolu?
Pozdĺž dráh sa nachádza viac ako 300 akubodov a existujú aj body mimo dráh nazývané extrabody, z ktorých každý má svoj špecifický terapeutický účinok. Napríklad bod Hegu ( LI4) na dráhe Hrubého čreva, ktorý leží na chrbte ruky medzi palcom a ukazovákom je jeden z často pichaných bodov a jeho hlavným účinkom je redukovať všetky bolesti v hornej polovici tela hlavne na hlave. Akubod Shenmen (HT7) na dráhe Srdca, lokalizovaný na vnútornej strane zápästnej ryhy, je sedatívny bod a používa sa na ukľudnenie. Použitie bodu Yongquan (KI1) v praxi som videla náhodou pri sledovaní televízie, keď sa jeden športovec v púšti ťažko zranil a vrtuľník ho prevážal v šoku do vzdialenej nemocnice. Popri podávaní prvej pomoci jeden zo záchranárov neustále tlačil prstom na tento bod, čím sa snažil udržať pacienta pri vedomí. Vedomie navracajúce body sú aj body na koncoch všetkých prstov a bod v priehlbinke pod nosom a nad perou.
Môžete vymenovať niekoľko najdôležitejších akupunktúrnych bodov?
Najdôležitejšími môžeme nazvať tie body, ktoré sa používajú najčastejšie. Okrem už všetkých vyššie spomínaných bodov sú to napríklad body na bruchu od pupka nadol. Toto miesto je známe aj pod názvom dolný žiarič ( ako spodná časť Trojitého žiariča). V jeho strede leží bod Guanyuan (Ren4), ktorý je bodom pôvodu a silne dopĺňa pôvodnú Qi. Iný názov preň je aj Brána života. Kúsok nad ním je bod Qihai (Ren6) – tzv. More Qi a v pupku sa nachádza ďalší dôležitý bod oblasti dolného žiariča Shenque (Ren8) – tzv. Brána ducha alebo Spojenie Qi. Treba poznamenať, že pupok sa nikdy nepichá ihlou ale len moxuje a to nepriamo nad kožou, alebo cez soľ, plátok zázvoru alebo cesnaku. Moxovanie týchto bodov udržuje človeka vo forme a má omladzujúce účinky.
Športovcom vie akupunktúra pomôcť od bolesti kĺbov a svalov, pričom sa napichávajú bolestivé miesta, čím sa prekrví daná oblasť a poškodené tkanivá môžu rýchlejšie zregenerovať. Akupunktúrou sa dajú liečiť aj bolestivé a zhrubnuté jazvy po poraneniach alebo operáciách.
Sú také body, ktoré sa u nás vôbec nepichajú, hoci sú to body so zaujímavými účinkami. Napríklad, Číňania poznajú jeden empirický bod, ktorí pichajú utopeným ľuďom. Tento bod ich vie navrátiť k životu. Medzi zaujímavé empirické body patrí aj bod, ktorý sa pichá ako pomoc pri odvykaní od fajčenia.
Omladzujúce účinky sú zaujímavé hlavne pre ženy. Má aj akupunktúra takéto využitie?
V poslednej dobe sa používa akupunktúra aj na vyhladzovanie vrások. Vrásky sa napichávajú malými ihličkami tesne pod kožou pozdĺžne, alebo sa môže používať slivkové kladivko, ktoré má hrot so siedmimi tenkými ihličkami a tými sa poklepkáva pokožka. Silnou stimuláciou sú bunky nútené produkovať kolagén a vytvárať nové zdravé bunky, čo má následný efekt na omladenie pokožky. Treba si však uvedomiť, že najlepšie pre mlado vyzerajúcu tvár urobíme, ak doplníme krv a telesné tekutiny, aby bunky boli vyživované zvnútra. Nemyslím tým, aby ste pili krv a vodu. Telesné tekutiny si musí organizmus vytvoriť zložitým procesom a ani nadmerné pitie vody nezaručí, že ju dokáže pretransformovať, ak je narušený mechanizmus premeny tekutín. Obličky sa vyčerpávajú a voda sa môže ukladať pod kožou a to najmä v dolných končatinách a okolo členkov. Ak sa voda ukladá v tvári a opúchajú nám oči, tak je to skôr záležitosť oslabenia funkcie Pľúc. Týmto som smerovala k upozorneniu, že vlastné telesné tekutiny si máme šetriť a nevyčerpávať nadmerným a častým potením pri športe. Pre nás, nie vrcholových športovcov, stačí pohybová aktivita, pri ktorej nepresiahne tep srdca viac ako 120-140 úderov za minútu. Hlavne po tridsiatke by sme si už mali šetriť vlastnú energiu a rozmyslieť si, kde a na čo ju minieme.
Je na použitie akupunktúrnych bodov nejaký jednoduchý algoritmus?
Ku každému bodu je uvedené základné použitie bodu. Ale v skutočnosti to úplne tak jednoducho nefunguje. Na základe diagnostikovania stavu klienta sa vyberá jednak určitý bod alebo skupina bodov, ale aj spôsob a hĺbka napichávania. Aj samotných metód výberu bodov je niekoľko. Medzi základné patrí výber lokálnych bodov v mieste bolesti alebo vzdialených bodov, ktoré ležia na príslušnej dráhe. Po zavedení ihly musí praktik TČM dosiahnuť pocit DECHI ( uchopenia QI), čo aj pacient pociťuje ako určitú bolesť, tlak, rozpínanie alebo vystreľovanie bolesti pozdĺž dráhy.
Efektivita liečby akupunktúrou, skutočne, najviac závisí od schopnosti praktika TČM čo najpresnejšie diagnostikovať podľa diferenciálnej diagnostiky tradičnej čínskej medicíny stav klienta. Výborné výsledky má hlavne pri akútnych stavoch, kde vidíme takmer okamžitý účinok.
Spolu s akupunktúrou spomínate aj moxibúciu. Povedzte nám niečo o nej?
Akupunktúra sa často používa spolu s moxibúciou. Moxibúcia je spôsob zahrievania akupunktúrnych bodov pomocou produkcie tepla pri tlení usušenej vňate paliny obyčajnej (Artemisia vulgaris). Vňať paliny sa tvaruje do dlhých cigár alebo malých kužeľov, ktoré sa držia nad kožou alebo sa môžu prikladať priamo na akubod. Pri aplikovaní teplej ihly, sa vňať paliny upevní na ihlu, zapáli sa a tepelný účinok sa prenáša priamo ihlou do daného akubodu. Najčastejšie použitie moxy ja v prípade chladu alebo vlhka nahromadeného v tele, pričom teplom sa ohrieva Qi a krv a rozhýbava ich tok.
Ak chcete, aby Vám nikto neuhádol Váš skutočný vek, doprajte si na narodeniny darček, vypáľte si cez soľ na pupku toľko kuželov moxy, koľko rokov práve oslavujete. Efekt bude zaručený.
Keďže moxa produkuje dosť intenzívne teplo, odporúča sa hlavne v zime. V letných mesiacoch, keď je veľká horúčava moxovanie vynechávame alebo obmedzujeme na indikované prípady.
Je akupunktúra uznaná ako oficiálna lekárska liečebná metóda?
Áno. Dokonca v niektorých štátoch je liečba TČM hradená zdravotnými poisťovňami. Aj u nás lekárska komunita začlenila akupunktúru medzi aplikované liečebné úkony, aj napriek tomu, že neuznáva existenciu Qi, teda vitálnej energie ani meridiánov, ktorými Qi prúdi v tele.
Svetová zdravotnícka organizácia - World Health Organization (WHO) uvádza zoznam 43 diagnóz, pre ktoré je akupunktúra efektívna. Bezpečná a efektívna liečba bolestí bola najdôležitejším dôvodom, prečo americká organizácia Food and Drug Administration (FDA) povýšila akupunktúru z tzv. “ len na experimentálne použitie” na “povolené na profesionálne použitie”. Národný inštitút zdravia - National Institutes of Health (NIH) odporúča pri liečbe bolestí hlavy práve akupunktúru. Dlhoročné vedecko-medicínske výskumy a pozitívne výsledky akupunktúry bez vedľajších účinkov hovoria za všetko.
Aj keď je začlenenie akupunktúry medzi oficiálne liečebné metódy potešiteľné a rozhodne krok správnym smerom, nedá mi nepripomenúť, že kvalitne aplikovaná liečba akupunktúrou je možná len po zistení skutočných príčin problémov, teda po dôslednom zhodnotení stavu pacienta vykonaním diferenciálnej diagnostiky, ktorá vychádza zo základných učení Tradičnej čínskej medicíny, teda učenia o piatich prvkoch, ôsmich princípoch, štyroch vrstvách tela, šiestich stupňoch dráh a trojitom žiariči. Len tak je možné plne využiť účinnosť akupunktúry na liečenie príčin zdravotných problémov pacienta. Bez dôkladnej diagnostiky je aplikácia akupunktúry len schematická liečba symptómov „pichaním stanovených bodov“.
Kde sa najviac akupunktúra využíva?
Využitie je naozaj široké. Najobľúbenejšia je na riešenie akútnych bolestivých prípadov. Ale, používa sa aj pri dlhotrvajúcich chronických ochoreniach.
Ako imunostimulant. Vynikajúca je na silné dopĺňanie Qi tela cez doplnenie energie Žalúdka a tým zvýšenie odolnosti organizmu. Bod Zusanli (ST36) sa používal u vojakov starej Číny, aby vydržali dlhodobé útrapy počas bojov v teréne. Dnes pomáha vyčerpaným ľuďom po chronických chorobách alebo po protirakovinových terapiách.
Na uvoľnenie a spriechodnenie zablokovaných energií. Napríklad pri ischiase, tenisovom lakti, bolestiach kolien, chrbtice, bolestiach hrdla, či medzirebrových svalov.
Pri bolestiach hlavy a migrénach. Pre ľudí trpiacich migrénami alebo bolesťami hlavy je akupunktúra po dlhodobých neustálych a neznesiteľných bolestiach hlavy darom z nebies. Nemá žiadne vedľajšie účinky ako lieky, ktoré ľudia musia užívať, aby boli schopní ako-tak normálne fungovať. Z pohľadu TČM exituje až 13 rôznym príčin, ktoré spôsobujú bolesti hlavy. Tomuto problému sa budeme venovať zvlášť v ďalšom z čísel časopisu.
Dajú sa akupunktúrou liečiť aj psychické stavy, ochorenia?
Mám pocit, že Číňania sa tejto oblasti vyhýbajú. Akoby mali hlboko zakorenené konfuciánske učenie, že všetci poddaní majú byť spokojní, usmiati a šťastní. Už samotnú emóciu hnevu považovali za neadekvátnu. Ale, niečo podobné je aj u nás, nieto sa čo diviť.
V skutočnosti existujú špeciálne body, ktoré sa používajú na ovplyvnenie psychiky a sú to všetky tie, ktoré majú v názve slovo SHEN – DUCH. Existuje aj trinásť špeciálnych bodov tzv. Body démonov, ktoré sa napichávajú v presne stanovenom poradí a danou technikou. Ale, evidentne už v starej Číne vedeli, že s ovplyvňovaním psychických chorôb to až také jednoduché nie je.
Ja akupunktúra bezpečná?
Pokiaľ ju vykonávajú profesionáli, ktorí vedia čo robia, tak je bezpečná. Ihličky sú naozaj natoľko tenké, že klient cíti len samotné prepichnutie pokožky, manipulácia vo vnútri je už bezbolestná alebo len s určitými žiaducimi pocitmi. Všeobecne sa dá povedať, že ľudia, ktorí trpia prázdnotou alebo vyčerpanosťou, aplikáciu ihličiek nepociťujú ako bolestivú. Tí, ktorí majú tzv. plný syndróm, nahromadenie horúčosti, blokádu Qi alebo krvi, pociťujú pri aplikácii ihly väčšiu bolesť alebo určitý bolestivý pocit tlaku.
Číňania akupunktúru nepovažujú za bolestivú v pravom slova zmysle a na daný pocit pri pichaní majú iný výraz. Pri aplikácii ihly vyžadujú silnú manipuláciu, aby pichanie cítili a efekt bol zaručený.
Chcela by som upozorniť, že napichávanie niektorých bodov je kontraindikované v tehotenstve. Preto je nevyhnutné, aby klientka upozornila na skutočnosť, že je tehotná.
Čo by ste na záver odkázali našim čitateľkám?
Sama som žena a matka, preto viem, že ženy sa so svojimi problémami či už zdravotnými, psychickými alebo vzťahovými uzatvárajú do seba a snažia sa minimálne obťažovať svoje okolie. Potláčajú svoju prirodzenosť až dovtedy, kým sa to prejaví na ich zdraví alebo vzťahu s okolím. Cieľom nášho života nie je trpieť , ale prežiť ho uspokojujúco. Mojím cieľom je pomáhať ženám, aby našli vnútornú silu, poznali samé seba a aby prežili čo možno najviac plnohodnotný život.