Home Aktuálne články Hepatitída z pohľadu TČM a západnej medicíny.

Hepatitída z pohľadu TČM a západnej medicíny.

V máji sme si pripomenuli Svetový deň hepatitídy. Keď už nie inokedy, tak aspoň v tento deň sa zdôrazňuje fakt, že každý 12 človek na svete trpí chronickou hepatitídou typu B alebo C.

Hepatitída z pohľadu západnej medicíny je vírusové ochorenie poškodzujúce bunky pečene a môže viesť až k závažnému poškodeniu pečene, ak ochorenie nie je liečené. Keďže bunky pečene sú schopné regenerácie, včasnou liečbou pečene môžeme predísť fatálnym následkom. TČM nepozná vírusy a preto názov hepatitída tam nenájdeme, ale žltačka  -  ožltnutie pokožky ako následok ochorenia systému Pečeň - Žlčník pozná a to dokonca niekoľko druhov. Lieči aj všetky ostatné pridružené symptómy, ktoré pri hepatitíde pociťujeme.

Urobme si malý prehľad informácií o  hepatitíde. Dnes je známych niekoľko typov hepatitídy - A, B, C, D, E, G. Popíšme si najdôležitejšia a najzávažnejšie z nich.

 

Vírus hepatitídy A je RNK typ vírusu bez vrchného obalu. Mechanizmus prenosu je priamym kontaktom – orofekálne – t.j. vírus musí prejsť tráviacim traktom, nestačí len dotyk. Preto základnou prevenciou je dodržiavanie hygienických zásad.

 

Inkubačná doba je 2-6 týždňov a ďalšie 2-3 týždne musí pacient dodržiavať karanténu.  Vírus sa v krvi nedrží dlho a preto parenterálny prenos je nepravdepodobný. Nerozvíja sa do chronického ochorenia a k ďalšiemu prenosu nedochádza ( napríklad transfúziou). Po prekonaní choroby pacient získava celoživotnú imunitu, potvrdzuje to prítomnosť imunoglobulínu G.

 

Vakcinácia proti hepatitíde typu A existuje a odporúča sa ohrozeným skupinám -  najmä ľuďom, ktorí veľa cestujú do rozvojových krajín, lekárskym pracovníkom a tým, ktorí často menia sexuálnych partnerov. Treba si uvedomiť, že vakcinácia je náročná a poškodzuje pečeň, preto by sa nemala vykonávať plošne ako profilaktika bez zjavného dôvodu. Pred vakcináciou treba určiť zdravotný stav pacienta, neočkovať oslabeného alebo práve chorého človeka. Pozorne preveriť, že nebol už očkovaný proti hepatitíde, lebo ak by došlo k opakovanému zaočkovaniu, mohlo by to viesť k rozvoju hepatitídy. Hlavne sa treba zamerať na pasívnu imunizáciu a to posilňovaním imunity a osvetou medzi deťmi, mládežou a dospelými.

 

Z pohľadu TČM pri očkovaní proti hepatitíde typu A sa zvyšuje vlhká horúčosť v Pečeni a Žlčníku a môže to vyvolať silnú cholecystitídu – zápal žlčníka.

 

Hepatitída typu A sa dobre lieči, nie je chronická a neostávajú po nej následky.

 

Vírus hepatitídy B je vírus s kapsidou – obalom a obsahuje aj DNK. Je omnoho nebezpečnejší ako typ A. Ročne na toto ochorenie umiera na svete 1 milión ľudí , infikovaných sú 2 miliardy a toto ochorenie je na 9. mieste najčastejších príčin úmrtí. Prenáša sa krvou, pohlavným stykom a pri zhoršení ochorenia aj telesnými tekutinami. Preto treba dávať pozor na všetko – zubná kefka, riad, náušnice. Ak je pacient len bacilonosič, nemusí ale môže dôjsť k nákaze pohlavným stykom. V prípade potvrdenej nákazy je pacient na 100% nákazlivý a nebezpečný. Zisťuje sa to prítomnosťou povrchového antigénu – tzv. Austrálsky antigén.

 

Doba inkubácie pre hepatitídu typu B trvá 4 až 20 týždňov. 85-90% infikovaných sa vylieči bez komplikácií a v 10-15% ochorenie môže viesť k rozvoju cirhózy alebo chronickej hepatitídy.

 

Vakcinácia na typ B existuje, ale je tiež záťažová, nebezpečná najmä pre deti a starých ľudí. Povinné je očkovanie pre kritické skupiny ako lekárski pracovníci, narkomani, homosexuáli, sexuálni fluktuanti... Plošné očkovanie nie je nutné.

 

Z pohľadu TČM pri očkovaní proti hepatitíde typu B dochádza k zachladeniu, stagnácii Qi a krvi Pečene. Tým sa ešte stav pečene zhoršuje.

 

Vírus hepatitídy C je to RNK vírus a existuje veľké množstvo jeho podtypov. Nazýva sa aj „láskavý zabjjak“, pretože príznaky nie sú drastické, chorý sa cíti relatívne dobre, možno je slabší, ospalý a má slabšiu chuť do jedla. Protilátky sa ukazujú až v treťom štádiu, čo môže byť až po 3-6 mesiacoch a vtedy sú už následky ochorenia fatálne.

 

Prenos tohto typu je tiež parenterálne – krvou, pohlavným stykom. Veľké nebezpečenstvo hrozí zdravotným pracovníkom.

 

Na hepatitídu typu C neexistuje očkovacia látka práve kvôli veľkému množstvu podtypov. Liečba západnou medicínou existuje, ale nie je účinná u 50 % prípadov dochádza k remisii. V 80% prípadov akútna forma hepatitídy typu C prejde do chronickej formy a z nich ¾ prípadov končia cirhózou alebo rakovinou pečene.  Tento typ bol identifikovaný až v 80tych rokoch 20ho storočia a to v súvislosti s vyradením nakazených hepatitídou typu B z darcovstva krvi. Keďže napriek tomu sa objavovali nákazy hepatitídou, ktorú však dovtedy nevedeli identifikovať. Od roku 1990 sa robí aj skríning darcov krvi na HCV, čím sa vylučuje možnosť nákazy pri transfúziách, transplantáciách, operáciách.  Najväčšími šíriteľmi tohto ochorenia sú najmä narkomani.

 

3% svetovej populácie trpí týmto ochorením, čo je asi 200 miliónov ľudí, na Slovensku je to asi 25 -50 000 ľudí, z ktorých sa lieči asi len 1%.

 

Hepatitída typu C sa neprenáša kýchaním, kašľom, vodou, jedlom, zdieľaním riadu a pohárov, objatím. Napriek tomu je  4x vyšší výskyt HCV ako HIV ochorenia. Ročne sa nakazia  3-4 milióny ľudí týmto ochorením. Treba si dať pozor na krajiny s veľkým výskytom tohto ochorenia ako napr. Indonézia a nevyhýbať sa len pohlavnému styku, ale aj poskytovaným službám – manikúra, pedikúra, piercing, holenie.

 

Vírus hepatitídy D je tiež RNK vírus. Týmto typom trpia len ľudia, ktorí už prekonali typ B. Objavuje sa hlavne v rozvojových krajinách s nízkou životnou úrovňou. Prenáša sa najmä pohlavným stykom. Často bývajú typ B a D spolu, čo je nesmierne nebezpečné a vedie to k akútnej nekróze pečene. Protilátky typu D sa prejavujú neskoro až po 6 mesiacoch, preto je ju ťažko identifikovať a v prípade identifikácie je už neskoro, pečeň je ťažko poškodená.

 

Všeobecne sa dá skonštatovať, že ak chorí na hepatitídu B má ľahký priebeh ochorenia, je to len samotný typ hepatitídy B. Ak chorý na hepatitídu B má ťažký priebeh ochorenia, je  pravdepodobné, že je tam okrem typu B aj typ hepatitídy D. Častý výskyt hepatitídy D je v Thajsku.

 

Kombinácia hepatitídy B a D je horšia ako AIDS.

 

Povedzme si niečo o pečeni, ktorá ako jeden zo životne dôležitých orgánov je týmto vírusom poškodzovaná.

 

Pečeň ako orgán je úzko spojený s vegetatívnym systémom. Reguluje proces výživy a metabolizmu, katabolizmu, anabolizmu v tele. Krv sa v pečeni očisťuje – normalizuje sa tam jej biochemické zloženie. TČM jej hovorí úložište čistého ducha  a krvi v pečeni - superčistá krv.

 

Z pohľadu TČM Pečeň reguluje pohyb Qi a tým ovplyvňuje funkciu všetkých ostatných orgánov v tele. Postulát hovorí:“ Kam mieri Qi, tam ide aj krv.“ Pri ochoreniach pečene sa narúšajú procesy prerozdelenia krvi, keďže Qi je tlačená nahor  aj krv smeruje do mozgu, čo vnímame ako tlak v hlave, rozpínavé bolesti hlavy, červenanie očí, červená tvár...

 

Ak sa zo stagnácie Qi Pečene vytvorí oheň Pečene, vyvíja sa aj oheň krvi, čo zrýchľuje pohyb krvi a to narúša výživy mozgu, prejavuje sa to nerovnováhou vegetatívneho systému. V poslednej dobe sa to často prejavuje u mladých ľudí, ktorí sú subtílnejší s tendenciou k podráždenosti. Často sa u nich prejavujú bolesti na srdci, ktoré sú ale kardiológom vysvetlené ako nie problémy srdca ale precitlivelého vegetatívneho nervstva a najčastejšie vysvetlenie je, že bolesti sú od zablokovania chrbtice. Z pohľadu TČM je príčinou zablokovaná Qi Pečene alebo dokonca už vyšľahujúci oheň Pečene nahor.

 

V Pečeni sídli tzv. duša HUN. Ak stagnuje Qi Pečene, mení sa duševná kvalita človeka, jeho emočná sféra a dochádza k depresiám a melanchóliám. Ak je depresia spojená s miernou podráždenosťou, tak ku stagnácii Qi a krvi Pečene sa pridružuje aj prázdnota krvi Pečene.

 

Hovorí sa, že sa nedá byť zároveň veselý , múdry a triezvy. Súvisí to s patogenézou vzniku depresií a melanchólie zo stagnácie Qi a krvi Pečene. Lebo duševnou prácou ( učením sa)  sa vyčerpáva práve krv Pečene a preto múdry človek ( ten, čo pracuje nadmieru duševne) zvyčajne nebýva veselý a ak je veselý, tak najskôr vtedy, keď je opitý ( alkohol rozprúdi stagnujúcu Qi).

 

Pečeň spolu so Žlčníkom ako párovým orgánom súvisí s trávením a zodpovedá za vstrebávanie tukov ( čo Číňania nevedeli) Ale videli, že ak sa naruší činnosť Pečene a tá začne útočiť na Žlčník, dochádza ku hnačkám s obsahom tuku v stolici – t.j. plávajúca stolica na povrchu hladiny vody.

 

Ak sa zablokuje Qi Pečene a tá začne útočiť na Žalúdok, zvýši sa vylučovanie žalúdočných kyselín, dochádza k páleniu záhy, gastritíde, vzniku vredov. Z pohľadu TČM je to horúčosť v Žalúdku, ktorú treba prečistiť napríklad  „Odvarom krásnej dievčiny“.

 

Pečeň reguluje to, čo podlieha cyklickým pohybom – biorytmy, menzes, spermatogenéza, imunita organizmu. Pečeň je spojená s endokrinným systémom – štítnou žľazou, hypofýzou a nadobličkami.

 

Pečeň kontroluje, skladuje a prerozdeľuje krv. Ak je v Pečeni málo krvi, zhoršuje sa zrak, dochádza k tikom na povrchu tela, kŕčom, pichaniu v boku u malých detí. Až 40% krvi sa hromadí v Pečeni ako rezerva. Táto funkcia je pre organizmus veľmi dôležitá a práve pri hepatitíde sa schopnosť uskladňovať krv stráca.

 

Vývodom Pečene sú oči. Krv pečene vyživuje nerv oka a samotné oči – čapíky a tak ovplyvňuje farebnú škálu – ako oko vníma farby.

 

Pečeň svojou rozpínavou povahovou ovplyvňuje všetky ostatné orgány tela a preto jej dobrá funkcia pre organizmus je nesmierne dôležitá. Keďže pečeňové bunky sú schopné regenerácie, môžeme včasnou aplikáciou bylinných zmesí Tradičnej čínskej medicíny pozitívne vplývať na obnovu pečeňových buniek a funkciu Pečene.

 

Tradičná čínska medicína pozná veľa hepatoprotektívnych bylín, spomenieme si len niektoré dôležité alebo aj u nás známe preparáty:

 
  • Chai Hu ( Bupleurum Radix) bylina, ktorá ozdravuje pečeň. Je efektívna pri liečbe alkoholickej hepatitídy – 97% úspešnosť.  Má silné protivírusové účinky a možno ju použiť aj preventívne.
 
  • Zhi Zi ( Gardenia Jasminoides) znižuje tlak v pečeňových cievach, preventívna proti vírusovým ochoreniam pečene, znižuje tukovú dystrofiu pečene, napomáha vylučovaniu žlče.
 
  • Po Gong Ying ( Púpava) normalizuje kyslosť žalúdka, obeh krvi a lymfy, prevencia stukovatenia pečene, normalizuje zväčšenie pečene, používa sa na zápal pečene a žlčníka. Účinná pri žltačkách, hepatitíde. Má 98% účinnosť. Je tak účinná, že samotná púpava by vedela vyliečiť 48% hepatitíd. Ale len nadzemná časť, nie koreň.
 
  • Long Dan Cao ( Gentiana Radix – horec) protizápalový, protinádorový účinok. Na vysoký krvný tlak, ak je spôsobený ochorením Pečene. Keď trpí pečeň z vysokých dávok liekov na Srdce, vtedy je veľmi vhodný.
 
  • Fu Ling ( Poria Kokos - huba) profilaktická proti encefalopatii pri ochorení pečene. Nezraňuje Qi a preto sa používa pri ascite z poškodenia pečene.  Je diuretikum, ale na rozdiel od západných diuretík neodchádzajú močom ióny a minerálne látky, potrebné stopové prvky, vitamíny.
 
  • Zhu Ling ( Polyporus - huba) – hepatoprotektor, znižuje hladinu cukru v krvi, dobre lieči žltačku, hepatitídu – eliminuje antigény.
 
  • Dan Shen ( šalvia) – silný hepatoprotektor, proti cirhóze, pomáha vstrebávať vitamíny, znižuje portálnu hypertenziu.
 
  • Gou Qi Zi ( kustovnica) hepatoprotektor, omladzuje pečeň, posilňuje krvotok v pečeni, otvára žlčovody v pečeni, znižuje cholesterol...
 

Tradičná čínska medicína vidí príčinu ochorenia hepatitídy v prejavení sa nákazlivej škodlivej Qi  za určitých podmienok. A to vtedy, keď sa nadmieru nahromadí vnútorná vlhká horúčosťou, ktorá sa usídli v hlbších vrstvách najmä vo vrstve krvi. Vznik vnútornej vlhkej horúčosti vidí v dvoch príčinách. Prvá je zlé stravovanie – prejedanie sa, štipľavé, pálivé, mastné, sladké jedlá alebo alkohol, čo poškodzuje Slezinu, zvyšuje sa vlhkosť a tá sa časom mení na vlhkú horúčosť. Druhá možnosť je z emočného stresu, ktorý spôsobuje stagnáciu Qi Pečene.  Zablokovaná Pečeň útočí na Slezinu a opäť vzniká vlhko a postupne vlhká horúčosť. Dlhodobým pôsobením oboch činiteľov – nesprávneho stravovania a súčasného stresu sa oslabuje riadna Qi a tým pádom aj krv a skrytý patogén sa prejaví navonok, pretože má vhodné podmienky na premnoženie. ( vírus zvíťazí nad organizmom, premnoží sa a vypukne vírusová nákaza)

 

Preto sa aj so žltačkami najčastejšie stretávame v období neskorého leta keď je najviac horko a vlhko. Zároveň vidíme, že tieto ochorenia sú najčastejšie v oblastiach s vlhkou a horúcou klímou.

 

Typickou kombináciou pre vznik hepatitídy je teda vlhká horúčosť, zablokovaná Pečeň a slabá Slezina. Treba upozorniť, že napriek všetkému sa viac prejavuje vlhko ako horúčosť a symptómy horúčosti sú minimálne. Tento stav môže pretrvávať dlhodobo až kým sa škodlivina nenakumuluje do takej miery, že prepukne závažné ochorenie – hepatitída.

 

Z pohľadu diferenciálnej diagnostiky existuje 11 rôznych syndrómov, z ktorými je hepatitída spájaná a v závislosti od toho sú aj prejavy alebo rozvoj ochorenia a prognóza rôzne. Preto aj TČM  liečba  sprievodných príznakov hepatitídy je od prípadu k prípadu rozdielna a závislá od diferenciálnej diagnostiky.