Home Pri akých problémoch pomáha TČM

Co rieši TČM

Ľudí v prvom rade zaujíma, v čom vie TČM pomôcť. Nie je jednoduché zrozumiteľne vymenovať problémy, ktoré vie TČM riešiť. Pretože názvy chorôb tak ako ich poznáme v západnej medicíne, TČM často nepozná. Tradičná čínska medicína popisuje ochorenia podľa súhrnu príznakov. Takže, napríklad príznaky – veľký smäd, veľký hlad, nadmerné močenie a k tomu slabosť v tele môžeme priradiť k ochoreniu cukrovka. TČM ich ale označuje názvom “stravujúce ochorenie“. Preto pre jednoduchšie pochopenie a lepšiu komunikáciu sa snažia terapeuti TČM nachádzať paralely s ochoreniami a diagnózami západnej medicíny.

TČM má veľmi dobre rozpracovanú problematiku ženských ochorení, za čo môžeme vďačiť cisárovnám, ktoré štedro podporovali svojich dvorných lekárov. Už vtedy si jednoznačne uvedomovali, že ženské ochorenia súvisia s menzesom. Podľa neho sa dá určiť problém v organizme ženy. Preto TČM považuje za veľmi dôležité liečiť všetky odchýlky menštruácie z normálu – predčasný menzes (cyklus výrazne menej ako 28 dní), oneskorený menzes (cyklus výrazne viac ako 28 dní), nepravidelný menzes, zástavu menštruácie, nadmerné krvácanie, krvácanie mimo cyklu, neplodnosť, problémy počas tehotenstva. Dôležitá je kvalita a množstvo menštruačnej krvi a prítomnosť alebo neprítomnosť krvných zrazenín v nej. To, či menzesu predchádzajú bolesti, pocity rozpínania, podráždenosť, napätie v prsníkoch alebo špinenie pred či po menzese. Toto všetko nie sú prirodzené stavy a treba ich riešiť včas. Ak žena po tridsiatke stráca menzes, určite nie je v prechode a treba zistiť príčinu, prečo menštruačná krv neodchádza z organizmu. A naopak, ak ženy nemajú menzes, nie v každom prípade ho treba umelo vyvolávať. Stav treba zhodnotiť individuálne. Bylinné odvary vedia riešiť problémy s gynekologickými výtokmi či zápalmi, endometriózu, vedľajšie príznaky menopauzy ako návaly horúčosti a rednutie kostí...

Vynikajúce výsledky má TČM v liečbe ochorení zraku. Ochorenia očí spája s problémami v pečeni. Cez doplnenie a vyživenie krvi pečene vie riešiť očné problémy spojené s očným nervom, ktorý atrofuje práve kvôli nedostatku výživy krvou. Pálenie a štípanie očí, začervenanie očí, sucho v očiach, rozostrené videnie, zelený a šedý zákal, zhoršenie videnia vekom.

Výborne prepracovaný systém má TČM pri diagnostike a liečbe tzv. zápalových ochorení tráviaceho systému od žalúdka až po konečník. Principiálne ponúka vysvetlenie  príčin vzniku celiakie a netypických „zápalov“ pankreasu a postupy  liečenia tráviacich problémov z chladu, keď nie sú prítomné zápaly, čo je v dnešnej dobe čoraz častejšie. Stretávam sa s tým najmä u ľudí s krvnou skupinou „0“, čo je hodné zamyslenia a to hlavne v súvislosti so stravou.

TČM vie takisto výborne liečiť rôzne druhy bolestí hlavy. Z pohľadu TČM existuje dvanásť druhov bolestí hlavy z rôznych príčin. Preto neexistuje jedna univerzálna metóda ako ich liečiť. Najprv je nutné klienta diagnostikovať, určiť druh a miesto existujúcich nerovnováh v organizme. Pri liečbe bolestí hlavy úspešne pomáha akupunktúra, ale často je dlhodobým riešením liečba fytoterapiou. Takisto pri „ofúknutom krku“ keď je bolesť tak silná, že znemožňuje pohyb hlavou, je akupunktúra veľmi účinná.

Čo je pre mnohých možno prekvapením, ischias, teda zaseknuté kríže sa najlepšie liečia bylinnými odvarmi dopĺňajúcimi Obličky, ktoré obhospodarujú práve túto oblasť trupu.

TČM sa veľmi svojsky pozerá na vznik a príčiny kožných ochorení. Hlavne rôzne ekzémy, či už vlhké mokvavé alebo suché dráždivé vidia v silnom oslabení Sleziny alebo v nedostatku krvi. Určite by sa dalo pomôcť zmierniť utrpenie najmä detičkám, ktoré od malička žijú s tými najhoršími formami ekzémov bez vyhliadky na zlepšenie.

Vysoký krvný tlak spája TČM s nedostatkom v Obličkách. Bylinné odvary na doplnenie yinu Obličiek a stimulácia správnych akupunktúrnych bodov vedia zvýšený krvný tlak upraviť. Treba si uvedomiť, že vysoký krvný tlak je iba dôsledkom iného problému a telo zvýšením krvného tlaku len vyrovnáva určitú disharmóniu v tele. Znie logicky, že ak je napríklad v cievach menej krvi alebo je riedka, srdce musí silnejšie pumpovať, aby ju rozviedlo po tele a vyživilo ho.

Mužov často trápia problémy s močením. Už po tridsiatke sa prúd moču znižuje, dostavujú sa nepríjemné pocity pri močení a dlhodobým neriešením týchto problémov dochádza až  k zahradeniu močenia, tzv.  k zápalom prostaty a v horšom prípade k rakovine prostaty. To, že sa moč nedostatočne vylučuje má rôzne príčiny. Buď cítiť pálenie a moč je tmavý zapáchajúci alebo naopak v podbrušku alebo na konci penisu je cítiť chlad a moč je svetlý. Nech už sú príčiny akékoľvek, nedostatočné močenie treba riešiť a nie konštatovať, že už mám na to vek.

Často k nám prichádzajú ľudia, ktorí napriek tomu, že pociťujú rôzne problémy, ani po dôkladných vyšetreniach u lekára nepoznajú ich príčinu a nenachádzajú pomoc v diagnostike a liečbe západnej medicíny. TČM ale podľa príznakov a pocitov vie určiť, v čom je príčina problémov a prečo má človek práve tie ktoré pocity diskomfortu. Dôkladné skúmanie všetkých príznakov vrátane pocitov je základom pre kvalitnú diagnostiku stavu pacienta. Preto metódami TČM vieme účinne odstrániť príčiny problémov ešte v čase, keď nie je nič viditeľné a merateľné a tak predídeme možnému následnému prepuknutiu vážnych chorôb. Toto ľudia oceňujú najviac, pretože nie je nič horšie, ako keď sa cítime zle, ale lekár nám na podklade výsledkov vyšetrení tvrdí, že sme úplne zdraví.

Každý človek sa má snažiť o to, aby sa cítil počas celého života zdravý a plný energie  a nemusel sa zaoberať rôznymi nepríjemnými pocitmi a celé roky ich v sebe potláčať.

Silnou stránkou Tradičnej čínskej medicíny je, že obnovením narušenej rovnováhy organizmu predchádza rozvoju závažných ochorení, ktoré už postihujú jednotlivé orgány. Pravým zmyslom slova prevencia je predchádzanie vzniku ochorenia v čase, keď telo vysiela prvé varovné signály a nie zameriavanie sa na včasné diagnostikovanie ochorenia, kedy len čakáme na prepuknutie choroby. Snahou TČM je, aby sa ochorenie, ktoré je dôsledkom dlhodobo pretrvávajúceho stavu disharmónie v organizme, vôbec nerozvinulo. Treba si uvedomiť, že organizmus má samoopravné mechanizmy, ktoré sa snažia udržať telo v poriadku. Choroba sa rozvinie až po dlhodobej disharmónii, keď už telo nie je schopné ďalej korigovať tento nerovnovážny stav. Telo nás dlhodobo upozorňuje, keď sa mu niečo nepáči, len ho musíme počúvať a rozumieť mu.