Home Aktuálne články Imunostimulačné - metabolizmus podporujúce huby

Imunostimulačné - metabolizmus podporujúce huby

 

 

V Japonsku a Číne sa huby parazitujúce na kmeňoch dreva využívali už od pradávna a ich silný účinok bol známy. Huby boli vysoko cenené a veľmi drahé, boli súčasťou potravy už pred 2 000 rokmi. Používali sa ako tonikum na zvýšenie odolnosti  organizmu, proti únave, na prevenciu proti starnutiu a podporu dlhého života.

 

Aj u nás, a to najmä v poslednom čase, popularita týchto húb prudko stúpa. Na trhu je mnoho preparátov a výťažkov z húb, ktoré obsahujú len niektoré účinné zložky, ktoré sa nachádzajú v hubách. Existujú aj prírodné produkty vyrobené z pomletej a usušenej masy húb, ktorá obsahuje celé spektrum účinných látok spoločne ovplyvňujúcich reakcie v organizme. Tým dávam prednosť a preto Vám uvediem ponuku húb spoločnosti MRL Mycology Research Laboratories s krátkym popisom. Všetky produkty z húb sú certifikované v USA ako aj v EU – organický certifikát vydaný spoločnosťou Quality Assurance International.

 

 

AURICULARIA / Heimuer / Kikurage/ Uchovec bazový

 

Judášovo ucho - pôsobí proti zrážanlivosti krvi, na podporu srdca, mozgu a pečene. Používa sa pri hemoroidálnom krvácaní a znižuje hladinu cholesterolu, triglyceridov a lipidov. Rastie aj u nás na kmeňoch bazy čiernej.

 

Nepoužívať v tehotenstve, pri kojení a u žien plánujúcich tehotenstvo.

 

 

BLAZEI / Jisongrong / Himematsutake / Šampiňón brazílsky

 

reguluje krvný tlak, cholesterol, hladinu glukózy v krvi, podporuje kosti, má adaptogénny účinok – pri liečbe rakoviny, hepatitídy...U nás bežne používaný.

 

 

 

CORDYCEPS / Dongchongxiacao / Tochukaso / húsenica čínska

 

huba, ktorá rastie na kultivovaných kmeňov húseníc. Je to prírodné antibiotikum, má antioxidačné účinky, omladzujúce a obnovujúce účinky, tonizuje a podporuje obličky, stimuluje aktivitu leukocytov a zvyšuje ich hladinu, zmierňuje vedľajšie účinky chemoterapie a rádioterapie.

 

 

CORIOLUS / Yunzhi / Kawaratake / Outkovka pestráphoto_coriolus

 

je základnou hubou používanou pri nádorových ochoreniach. Má imunostimulačné vlastnosti, tým že obnovuje imunitný systém pomáha pri zníženej hladine bielych krviniek, nedostatku krvných doštičiek. Používa sa aj na únavový syndróm a má aj antivirálne účinky na vírus Epstein-Barovej.

 

 

HERICIUM / Houtougu / Yamabusitake / Koralovec ježatýphoto_hericium

 

vzácna huba používaná na problémy s tráviacim systémom. Podporuje trávenie, harmonizuje žalúdok, znižuje hladinu cukru v krvi. Posilňuje imunitný systém.

 

 

GRIFOLA / Huaishuhua / Maitake / Trsovnica lupeňovitá

 

photo_maitake1adaptogén, ktorý navracia organizmus do rovnovážneho stavu po fyzickom a lebo duševnom preťažení, reguluje krvný tlak, hladinu glukózy, inzulínu, séra a lipidov v pečeni, reguluje váhu pretože posilňuje Slezinu. Rastie na spodnej časti kmeňov starých živých listnáčov alebo na ich pňoch aj v našich lesoch. Obľúbená je nielen pre obsah liečivých látok, ale aj pre svoju lahodnú chuť. Obsahuje polysacharid beta-glukán nazývaný grifolan. Ten podporuje imunitu, má výrazné účinky pri liečení rakoviny prsníka, prostaty, pečene, pľúc a konečníka.

 

 

PLEUROTUS / Pinggu / Hiratake / Hliva ustricovitá

photo_pleurotus1využíva sa najmä na zníženie hladiny cholesterolu a cukru v krvi, bez toho aby znižoval hladinu inzulínu – prevencia arterosklerózy. Má antibiotické antivírusové a protizápalové účinky, podporuje rast mladých buniek. Pomáha pri celkovej vyčerpanosti, fyzickej a psychickej únave a strese. Tradične sa používa na ztuhlosť šliach a svalov, posilnenie žíl, strnulosť končatín a zaseknuté kríže. Posilňuje cievny systém, pomáha pri odstraňovaní tlaku v očiach. Priaznivo pôsobí aj na kožné ochorenia, alergie, ekzémy, hemoroidy, pretože znižuje naakumulovanú vlhkosť v organizme posilňovaním sleziny.

 

Žije na listnatých drevinách najmä od septembra až do decembra. Z hlivy sa získava polysacharid beta-glukán, ktorý je účinný pri posilňovaní obranyschopnosti organizmu voči vírusom, parazitom, baktériám, pri prevencii či liečbe rakoviny.

 

 

POLYPORUS / Zhuling / Chorei / Trúdnik klobúčkatý / Choroš oříšphoto_polyporus

 

v TČM sa stáročia používa ako osvedčené diuretikum. Má antioxidačné a antivirálne vlastnosti, podporuje imunitu a rast vlasov. Rastie aj u nás na kmeňoch orechov.

 

 

PORIA  / Fuling / Matsuhodo / Pornatka kokosová

photo_poria

tak isto súčasť TČM fytoterapie ako podpora odvádzania vlhkosti z tela, pri horúčkovitých ochoreniach, otokoch, ženských výtokoch. Používa sa aj na nespavosť, nervozitu, palpitácie a vyčerpanosť. Má tonifikačné, protinádorové a antimutagénne účinky.

 


  

GANODERMA / Lingzhi / Reishi / Lesklokorka obyčajná

 

photo_ganoderma1známa ako „ huba nesmrteľnosti“. V starom čínskom diele sa o nej hovorí, že jej dlhodobé užívanie znižuje váhu a zvyšuje vek dožitia. Považuje sa za tonikum najvyššej triedy. Je antioxidant, chráni a detoxikuje pečeň, znižuje krvný tlak. Používa sa pri  diabete, dne, astme, alergiách a bronchitíde. Posilňuje srdce, pomáha pri rednutí vlasov, pri nervovej slabosti a nespavosti. Tiež účinne tlmí bolesti, brzdí rozvíjanie nádorov, čistí črevá a posilňuje imunitu. Zvyšuje odolnosť voči stresu.

 

Rastie v listnatých lesoch na duboch alebo na ich pňoch. Je rozšírená takmer po celom svete, u nás vytvára plodnice od júna do októbra.

 

  

LENTINULA / Xianggu / Schiitake / Húževnatec jedlý

 

photo_shitake1ako potravina sa používa už tisíce rokov, prvé zmienky sú z roku 199 n.l. V starých textoch sa píše, že má účinok pri ochoreniach horných dýchacích ciest, slabého krvného obehu, ochoreniach pečene, vyčerpaní a slabosti, na podporu energie a prevenciu starnutia. Je antibakteriálna, imunostimulačná a hepatoprotektívna huba.

 

 

Ako jarnú podpornú kúru doporučujeme trojicu húb:

  • Ráno ( do 9:00) – Blazei
  • Pred obedom ( do 11:00) – Maitake
  • Pred večerom ( do 19:00) – Polyporus
 

Ako podpornú liečbu pri chemoterapii a rádioterapii odporúčame:

 

Coriolus, Reishi, Cordyceps.

 

Pre mužov so začínajúcimi problémami pri močení, pre tých, ktorým sa zadržuje voda v tele a majú opuchy po tele odporúčame:

 

Polyporus a Poriu.

 

__________________________

 

Drevokazné huby rastú aj v našich lesoch, ale hubári ich zbierajú málo. Je to škoda, lebo nie sú len doplnkom stravy, ale aj zdrojom výživných látok, minerálov, enzýmov a bielkovín, ktoré pozitívne vplývajú na náš organizmus. Ak sú čerstvé , možno ich priamo konzumovať. Staršie je vhodné usušiť, pomlieť a používať ako koreninu do jedál počas celého roka.

 

O našich drevokazných hubách napísal krásnu knihu mykológ Martin Pavlík, pedagóg na Katedre ochrany lesa a poľovníctva Lesníckej fakulty pod názvom Liečivé drevokazné huby v našich lesných porastoch, kde píše o týchto hubách ako o prírodnom lieku bez vedľajších účinkov. Z jeho rozsiahlych poznatkov vyberám informácie o hubách rastúcich v európskych lesoch:

 

Práchnovček lekársky. Vytvára kopytovité plodnice rastúce aj niekoľko desaťročí a vážiace niekoľko kilogramov. Najčastejšie rastie na smrekovcoch, ale aj na iných ihličnatých drevinách vo vyšších polohách. U nás je pomerne vzácny, najviac sa vyskytuje v lesoch severného Ruska, na Ukrajine a v severnej Amerike. Tradičná čínska medicína predpisuje práchnovček proti astme, bolestiam žalúdka, kašľu, zápalu obličiek, obličkovým kameňom, krvácaniu z nosa a pri uštipnutí hadom. V Rusku si túto hubu už po stáročia cenia pre jej schopnosť odvádzať jedy z organizmu a regenerovať pečeň. Japonci z nej izolovali polysacharid lanofil, ktorý núti pečeň produkovať látky rozkladajúce tuky, čo sa využíva pri chudnutí. Čínski vedci pokusmi na zvieratách preukázali liečivé účinky huby pri nádorových ochoreniach.

 

Práchnovec kopytovitý. Parazituje na listnatých drevinách, najmä na buku, ale aj na breze, dube či jelši. V liečiteľstve sa využíva na zastavenie krvácania a zabránenie infekcie. Plodnice sa drvia na prášok, ktorý sa vo forme obkladu používa na potlačenie infekcie alebo na odstránenie bolesti z opuchnutých kĺbov. Vodný extrakt z huby má silné antivírusové schopnosti. V čínskej medicíne sa využíva najmä pri liečení žalúdočných problémov. Pri pokusoch na zvieratách čínski vedci dosiahli pomocou extraktu z práchnovca zmenšenie rakovinových nádorov až o 80 percent. Využíva sa pri liečení rakoviny žalúdka, čriev a maternice.

 

Ryšavec šikmý. Je to huba, ktorý je pôvodcom rakovinových ochorení brezy, buka, bresta či hraba. Sklerócium (tvrdý útvar tvorený pevne spletenými hubovými vláknami) tejto huby známe ako čaga má vlastnosti účinné proti celému spektru chorôb. Vedci v nej objavili komplex látok využiteľných aj v modernej medicíne. Sú to predovšetkým protirakovinové látky účinné v liečbe rakoviny prsníka, pľúc, hrdla a žalúdka. Vonkajšia čierna pokožka čagy obsahuje 30 percent betulínu, preto je vhodné na liečivý čaj používať celú čagu aj s neporušeným povrchom. Betulín, ktorý sa nachádza v kôre brezy a v čage, má dobré výsledky pri liečení rakoviny kože.

 

Kučerka veľká. Populárna huba v Európe aj v Severnej Amerike dorastá do obrovských rozmerov, aj do 25 kíl. Plodnice vyrastajú z pôdy blízko ihličnatej dreviny, hlavne starej jedle, ale aj duba. Je zdrojom originálnych protinádorových betaglukánov, ktoré rozťahujú cievy a zvyšujú tiež aktivitu bielych krviniek.

 

Podpňovka obyčajná. Táto huba je klasickým príkladom, že aj najväčší škodca môže byť pre človeka prospešný. V lesoch parazituje na všetkých druhoch drevín. Jej plodnice sú nielen jedlé a chutné, ale obsahujú látky účinkujúce proti baktériám a plesniam. Pôsobí posilňujúco na tráviace orgány, pľúca a zrak. Účinné látky zlepšujú prekrvenie mozgu a potlačujú príznaky epilepsie a rachitídy.