Nadmerné vypadávanie a šedivenie vlasov je nepríjemnou komplikáciou tak pre ženy ako aj pre mužov. Kvalita vlasov je daná geneticky a vidíme, že aj ľudia žujúci v rôznych prírodných pásmach, majú predispozíciu k určitej kvalite vlasov. Severania majú vlasy jemné a svetlé, južania husté tmavé, v oblasti rovníka sa vlasy majú tendenciu krútiť. Takúto predispozíciu k typu vlasov nedokážeme ovplyvniť. Ovplyvniť je možné postupné rednutie vlasov a stratu kvality vlasov (jemnosť, lámavosť) alebo stratu farby vlasov (šedivenie).
Z biochemického hľadiska za vyživovanie vlasov je zodpovedný hormón DHT (5-alpha Di-HydroTestosterone). Preto často muži vysvetľujú svoje vypadávanie vlasov v oblasti čela za znak mužnosti a dobrej sexuálnej kondície. Mechanizmus je nasledovný. Ak sa zvýši množstvo hormónu DHT vo vlasových folikuloch, má to za následok zníženie toku krvi do vlasových váčkov, čo ovplyvňuje cyklus rastu vlasov. Vlasový váčok atrofuje, vlas sa stáva jemným a kratším. Takýto stav, keď na hlave rastú aspoň krátke jemné vlásky, je možné zvrátiť pomocou Tradičnej čínskej medicíny. Ak je koža na hlave úplne bez vlasov, je predpoklad, že vlasové folikuly sú odumreté. Preto vypadávanie vlasov treba riešiť čím skôr.
Čo zapríčiňuje vypadávanie vlasov z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny?
Podľa TČM sa na vlasoch priamo prejavuje energia Obličiek a Pečene a kvalita a množstvo krvi. Keďže žena je predurčená krvou a muž energiou Obličiek, jasne sa nám črtá odlišný dôvod vypadávania vlasov u žien a u mužov.
U žien je vypadávanie vlasov spojené skôr s nedostatkom krvi, zlou kvalitou krvi alebo s prehradením toku krvi. Stáva sa to často po pôrode, keď žena jednak stratí množstvo krvi, ale takisto krv má tendenciu stagnovať. ( V Číne je zvyk ženám po pôrode dávať bylinné odvary na prečistenie a vylúčenie krvných zrazenín z maternice a pôrodných ciest. Je to pre ženu veľmi dôležité, lebo je známe, že ak stará krv neodchádza, nová sa nemôže tvoriť a žena napokon nie je schopná dostatočnej popôrodnej regenerácie.)
U mužov je vypadávanie vlasov skôr zapríčinené oslabením energie Obličiek, nadmernou sexuálnou aktivitou a nedostatočnou revitalizáciou. Vek hrá dôležitú úlohu či už u žien alebo u mužov. Starnutím sa energia Obličiek prirodzene znižuje a tým sa vlasy stávajú menej kvalitnými.
V konečnom dôsledku vypadávanie vlasov je dané faktom, že krv neprekrvuje dostatočne vlasový váčok a tým celý vlas, ktorý nakoniec vypadne. Prvým krokom pri liečbe vypadávania vlasov je náprava a nasmerovanie cirkulácie krvi do pokožky hlavy s cieľom obmedzenia ďalšieho vypadávania a opätovnej obnovy rastu vlasov. Tradičná čínska medicína rieši problémy s vypadávaním vlasov a ich šedivením fytoterapiou, podávaním účinných bylinných zmesí. Najznámejšou bylinou na vlasy je v čínskej medicíne rastlina He Shou Wu, ktorá vyživuje vlasy a dodáva im naspäť ich farbu. K nej sa pridávajú tonizačné byliny, ktoré doplňujú Obličky a Pečeň ako Rehmania Glutinosa - Shu Di, huba Ganoderma Lucidus - ReiShi, semená čierneho sezamu, Schizandra - Wu Wei Zi a byliny, ktoré upravuju cirkuláciu krvi a vyživujú krv ako Angelika - Dang Gui, Ligustrum Chuan Xiong.
Popíjaním bylinných odvarov môžme teda opätovne naštartovať rast vlasov a zlepšiť ich kvalitu.