Home Aktuálne články Cysty vaječníkov a TČM

Cysty vaječníkov a TČM

Cysty na vaječníkoch sú veľmi častým gynekologickým problémom. Väčšina žien ich v určitom období svojho života má a často o tom ani nevie, pretože zvyčajne tento problém nie je sprevádzaný klinickými symptómami. Ak žena niečo pociťuje, tak sa sťažuje na tupú bolesť v bruchu, pocit rozpínania a lebo plnosti v bruchu, bolesti pri sexe, oneskorenú alebo nepravidelnú bolestivú menštruáciu, bezbolestný opuch podbruška alebo naopak, náhle návaly prudkej a ostrej bolesti v podbrušku.

Z pohľadu západnej medicíny poznáme rôzne druhy cýst:

  • folikulárne cysty – tzv.funkčné, ktoré úzko súvisia s menštruačným cyklom. Folikulárna cysta vzniká z neprasknutého Graafovho folikulu. Graafov folikul dozrieva v prvej polovici cyklu a obsahuje vajíčko. Prasknutím Graafovho folikulu (ovulácia) sa do vajíčkovodu uvoľní vajíčko, ktoré môže byť oplodnené. Ak ovulácia nenastane, ostáva Graafov folikul zachovaný. Ak aj naďalej vo vnútri produkuje tekutinu, vyvinie sa na folikulárnu cystu. Väčšinou zmiznú spontánne alebo prasknú.
  • dermoidálne cysty - vrodené vývojové anomálie vzniknuté zo zárodočných buniek. Môžu obsahovať chlpy, maz, chrupkovité a kostné tkanivo a aj zuby. Tie sa musia odstrániť operatívne.
  • endometriózne cysty - majú charakteristický vzhľad. Obsahujú zahustené krvné produkty rozkladu čokoládovej farby, a preto sa označujú aj ako čokoládové cysty.
  • luteálne cysty
  • polycystické ováriá

Podľa Tradičnej čínskej medicíny základnou príčinou vzniku cýst vaječníkov je buď stagnácia Qi alebo stagnácia krvi a krvné zrazeniny často sprevádzané patologickou vlhkosťou alebo hlienmi. Cysty, ktoré vzniknú zo stagnácie Qi sa objavia a zmiznú, pri palpácii sú pohyblivé a menia polohu. Ak je prítomná bolesť, táto nie je fixná a sprevádza ju pocit rozpínania. Cysty, ktoré vzniknú zo stagnácie krvi sú fixné , nepohyblivé a na dotyk tvrdé. Bolesť v tomto prípade je fixná a bodavá. Cysty z nahromadenia hlienov sú mäkké na dotyk a nepohyblivé. Nie sú zvyčajne sprevádzané bolesťou.

Do úvahy pri liečbe treba brať aj dĺžku ochorenia. V počiatočnom štádiu je patologický faktor relatívne slabý a Qi organizmu ešte dostatočne silná. V neskorých štádiách sa tento pomer mení v neprospech riadnej Qi tela, cysty sa zväčšujú a ich liečba je náročnejšia.

Veľmi zjednodušene povedané, princíp liečby qiových cýst je v prvom rade rozhýbavať Qi a doplnkovo hýbať krv. Pri krvných cystách je princíp obrátený, najprv  rozhýbať krv, eliminovať krvné zrazeniny, rozbíjať krv a druhotne rozhýbavať Qi.

Podľa diferenciálnej diagnostiky rozlišujeme nasledovné syndrómy zapríčiňujúce vznik cýst:

Cysty zo stagnácie Qi:

  • a) zo stagnácie Qi Pečene
  • b) zo stagnácie potravy a tvorby patogénnych hlienov

Cysty zo stagnácie krvi:

  • a) zo stagnácie Qi a krvi
  • b) z krvných zrazenín “visiacich” vo vnútri (chronický stav)
  • c) z nedostatku pravej Qi a krvných zrazenín (chronický stav)

Čo môže byť spúšťacím faktorom tvorby cýst? Často je to vystavovanie sa vonkajším patologickým faktorom ako chlad a vlhko počas menštruácie alebo počas a veľmi skoro po pôrode. Keď sa k tomu pridá emočný stres, ktorý spôsobí stagnáciu Qi a krvi, ďalej nevhodná a nepravidelná strava , ktorá oslabí Qi Sleziny a umožní vznik hlienov, nastanú v organizme vhodné podmienky na tvorbu cýst.

Čo si treba prednostne všímať, keď už došlo k diagnostikovaniu cýst?

  • či žena má menštruáciu alebo nie.
  • ak žena má menštruáciu, či je táto veľmi silná alebo naopak slabá.
  • či je prítomná bolesť alebo nie.

Ďalšie sprievodné symptómy odhalí terapeut TČM pri diferenciálnej diagnostike a podľa toho určí liečebné terapeutické metódy a vhodnú bylinnú alebo akupunktúrnu zostavu.