Home Aktuálne články Ďeň narcisov-deň boja proti rakovine prsníka

Ďeň narcisov-deň boja proti rakovine prsníka

Deň narcisov ako deň boja proti rakovine prsníka sa už po 19 krát zopakoval aj tohto roku 16. apríla. Neprekvapilo ma s akým silným ohlasom u ľudí sa stretol. Vyzbieralo sa ohromné množstvo peňazí a je vidieť, že ľudia sa tohto strašiaka boja čím ďalej tým viac. Tým viac, čím viac ľudí chorých na rakovinu je v našom blízkom okolí. Len v Bratislave sa vyzbieralo  206 213,77 EUR. Financie vyzbierané v Deň narcisov prerozdeľuje LPR ( Liga proti rakovine) späť do projektov, na ktoré prichádzajú žiadosti zo všetkých regiónov Slovenska. Generálna rada LPR rozhoduje o prerozdelení výťažku v dvoch hlavných oblastiach a to:

  • psychosociálna starostlivosť o onkologických pacientov a služby pre zlepšenie kvality ich života
  • prenos výsledkov klinického a základného výskumu do diagnostiky, liečby a rehabilitácie onkologických pacientov

    Keď si pozorne prečítam, do akých dvoch oblastí sa vyzbierané peniaze investujú, je mi len ľúto, že sa veľmi malá pozornosť venuje naozajstnej prevencii rakoviny.

     

    Dnes sa zameriam na rakovinu prsníkov, ktorá je tiež veľmi medializovaná, napriek tomu pri všetkých kampaniach som nenašla žiadne konkrétne informácie, pokyny a rady, ako sa nedopracovať až k nej.

    Ponúkam Vám pohľad Tradičnej čínskej medicíny,  jednoduché popisy vývoja ochorenia, príčiny vzniku ochorenia a základné riešenie podľa diferenciálnej diagnostiky.

     

     Tradičná čínska medicína nepoznala pojem rakovina a nevedela rozlišovať typy útvarov v prsníkoch podľa ich malignity alebo benignity. Napriek tomu, však, vedeli zhodnotiť zlú prognózu a určiť, že daný typ útvarov sa bude zle liečiť a bude viesť ku smrti. Rozlišovali niekoľko typov útvarov v prsníkoch a podľa opisu príznakov ich vieme aj dnes jednoznačne zaradiť. Stručný slovník TČM definuje Ru Yan ako útvary, ktoré sú zle liečiteľné a vedú  zvyčajne k smrti – karcinózne hrčky v prsníkoch – rakovina. Kým Ru Pi sú hrčky benígne typu fibroadenómu alebo cysty s nasledovným opisom:

     

    “...sú ako jadro slivky alebo ako vajíčko, alebo uzlina, ktoré sú pocitovo tvrdé, bez bolesti a pohyblivé. Prsia na dotyk nie sú ani horúce ani studené, farba kože je nezmenená a veľkosť týchto hrčiek sa mení v závislosti na kondícii ženy.

    V dynastii Yuan ( 1281 p.n.l.)  nachádzame detailný popis prsných hrčiek:

    „Trápenie, hnev a depresie zapríčiňujú stagnáciu, Qi Sleziny slabne, tok Qi Pečene nie je voľný, vytvárajú sa skryté uzliny ako vajíčko, bez bolesti alebo začervenania. Po niekoľkých rokoch z nich vznikajú nádory, ktoré voláme Ru Yan. Vyzerajú ako vred na pokožke, ktorý praskne  a má podobu kameňa v dutine. Tieto nemožno vyliečiť.“

    To je jednoznačný popis rakoviny prsníka. 

    V dynastii Ming nachádzame ešte presnejší popis:

    „ Na počiatku sú ako fazuľa, potom ako vajce, bez bolesti a začervenania. Po jednom roku sa začína pridávať bolesť. Potom sa zväčšuje ich množstvo, pokožka prsníka začína fialovieť a začne sa vyvíjať vred a v ňom hrčka ako kameň, z bradavky vyteká krv, vtedy je vyčerpaných päť yinových ( životne dôležitých) orgánov.“

    Tu vidíme jasný popis metastáz do orgánov. 

    S popismi rôznych typov útvarov v prsníkoch sa stretávame v mnohých dielach už od dynastie HAN (206 p.n.l.) až do minulého storočia, kedy bola snaha o presné zatriedenie a rozdelenie podľa syndrómov a patológie TČM:

    • Uzliny sú ľahké ochorenie / rakovinové hrčky vážne.
    • Uzliny sú malé / rakovinové hrčky veľké
    • Uzliny vyzerajú ako skrofulózny krk, okrúhle hladké a pohyblivé / rakovinové hrčky sú tvrdé, vytŕčajú do priestoru, sú konkávne alebo konvexné, svalovina je stiahnutá
    • Uzliny vznikajú na podklade stagnácie Qi a hlienov / rakovinové hrčky na podklade stagnácie Qi a ohňa.
    • Uzliny sú nebolestivé / rakovinové hrčky nemusia samé o sebe bolieť, ale svalstvo okolo je utláčané a stiahnuté, čo zapríčiňuje bolesť.
    • Na liečbu uzlín treba odstrániť stagnáciu a premeniť hlieny / na liečbu rakovinových hrčiek treba odstrániť stagnáciu a prečistiť oheň Pečene.

     Známy gynekológ TČM Fu Qing Zhu porovnal aký je rozdiel medzi rakovinou prsníka a prsnými karbunkulmi:

    Opuch prsníkov s červenými uzlinami, ktoré pretrvávajú niekoľko dní a sú bolestivé, pričom môže vytekať hnis. Sú ľahko liečiteľné a vznikajú z toxickej horúčosti v Žalúdku a Žlčníku so stagnáciou Qi a krvi – to nazývame karbunkuly ( zápal prsníkov – napríklad po pôrode pri kojení).

     

    Ak sa vo vnútri pŕs tvoria malé uzlinky, ktoré nie sú červené, neopúchajú a nebolia, ale ak trvajú dlho, po mesiacoch sa z nich vytvoria hrčky vystupujúce pod kožou  ako kamenné pohorie a časom prasknú ako prezreté granátové jablko, tieto sú ťažko liečiteľné.“

     

     Toto množstvo starodávnych popisov som využila, aby som ženám priblížila, ako sa vyvíja a ako vyzerá malígny nádor alebo benígne uzliny - hrčky v prsníku. Jedno je, však , jasné. Aj benígne hrčky sa neliečením stavu môžu rozvinúť do rakoviny.

     Základom pre vznik rakoviny sú naše emócie, ktoré postihujú Pečeň, lebo ju obmedzujú a jej Qi a krv sa postupne spomaľuje až dochádza ku stagnácii, čo ústi do tvorby hmotných útvarov v prsníkoch a všeobecne aj po dráhe Pečene (cysty vo vaječníkov a maternici).

     Okrem dráhy Pečene prechádza prsiami ešte dráha Žalúdka ( priamo cez bradavku), ďalej prsia ovplyvňujú cez svalovo-šľachové dráhy Žlčník, Srdce a Osrdcovník. Veľmi významne ovplyvňuje prsia aj mimoriadna dráha tzv. Chong Mai alebo „More krvi“. Pri liečbe sa musíme vždy zameriavať na všetky uvedené dráhy.

     

     Taoisti hovoria, že naša myseľ je ako tiger a my sa musíme naučiť krotiť tigra. Z tohto prirovnania vidíme, že už aj oni považovali za veľmi náročné ovládať svoju myseľ a tým aj svoje emócie tak, aby nám neškodili.

     

    Cez emócie uvedené vysvetlenie patológie ochorenia útvarov v prsníkoch je ale veľmi zjednodušené. Ak by sme chceli rozdeliť aspoň základné patológie vzniku prsných útvarov podľa TČM, tak by sme mohli vymenovať:

    •  stagnácia Qi
    •  krvné zrazeniny
    •  hlieny vnútorné ( neviditeľné)
    •  toxická ( nadmerná) horúčosť
    •  prázdnota Pečene a Obličiek

    Posledné dve sú charakteristické najmä u starších žien.

    Dôležité je vyšetrenie prsníkov pohmatom, ktoré je vďaka osvete známe a zdôrazňované. Pri ňom si treba všímať či sú hrčky mäkké –tvrdé, ohraničené - neohraničené, pohyblivé - nepohyblivé, koža červená – bledá – fialová, opuch, tkanivo teplé, vzhľad bradavky.

    •  ak sú hrčky relatívne mäkké, pohyblivé, so zreteľným okrajom, pokožka biela, príčinou sú hlieny
    •  ak sú hrčky tvrdé, nepohyblivé, príčinou sú krvné zrazeniny a/alebo toxická horúčosť
    •  hrčky s nezreteľným okrajom, príčinou je toxická horúčosť
    •  začervenanie pokožky, príčinou sú oheň alebo toxická horúčosť
    •  fialová pokožka, príčinou sú krvné zrazeniny
    •  hnisavý výtok z bradaviek, príčinou je toxická horúčosť
    •  priesvitný výtok z bradaviek, príčinou je vlhko
    •  žltý výtok z bradaviek, príčinou je vlhká horúčosť
    •  krvavý výtok z bradaviek, príčinou sú toxická horúčosť poškodzujúca krv, horúčosť krvi

     Základné symptómy malígneho ochorenia prsníka - rakoviny sú:

    •  útvary v prsníkoch
    •  zmena veľkosti a tvaru pŕs
    •  bolesť
    •  vtiahnutá bradavka
    •  vyrážka okolo bradavky
    •  krvácanie alebo výtok z bradavky
    •  pokožka prsníka s efektom pomarančovej kôry
    •  hrčky v podpaží
    •  viditeľné žily na prsiach
    •  napuchnutie pokožky pŕs

    Mnohé z týchto symptómov sa vyskytujú aj u iných ochorení, nielen u rakoviny. V každom prípade je nutné urobiť odborné vyšetrenia a zistiť o útvaroch v prsníkoch čo najviac. Ak sú v prsiach benígne útvary a vytvorí sa ďalší, neznamená to, že musí byť opäť benígny. Často sa vyskytujú oba typy súčasne.

     

    Rada na záver – nepripustime, aby nás negatívne emócie ovládli, aby sa stres stal súčasťou nášho života a keď, naučme sa ako ho zvládať, bojovať proti nemu pohybovou aktivitou alebo akoukoľvek aktivitou, ktorá nás robí šťastnou a spokojnou.

     

    Všetko okolo nás je subjektívna realita. Svoj život žijeme v našich mysliach. Myslime tak, ako chceme žiť!

     

    To neznamená, že sa nesmieme nahnevať, že nesmieme byť nešťastné, smutné, nespokojné... To znamená, že na vonkajšie podnety máme reagovať, ale nenechať sa nimi pohltiť.

     

    „ Ak sa nám niečo nepáči, máme na výber. Buď odstránime príčinu našej nespokojnosti, alebo ak to nie je možné, tak to musíme prijať.“ Tomu sa hovorí pokora.