Tehotné ženy často trpia v prvom trimestri rannými nevoľnosťami. V lepšom prípade len nauzeou v horšom prípade až zvracaním, neschopnosťou jesť alebo piť. To môže viesť až k dehydratácii a metabolickému rozvratu organizmu.
Liečba Tradičnej čínskej medicíny sa zameriava v tomto prípade na posilnenie Sleziny a harmonizáciu žalúdka, stiahnutie vzbúrenej Qi, ktorá sa obrátila nahor, ukľudnenie Qi v mimoriadnej dráhe Chong Mai a ukľudnenie plodu.
Základné príčiny podľa TČM sú:
- Prázdnota Sleziny a žalúdka
- Disharmónia Pečene a žalúdka, keď príliš silná Pečeň útočí na žalúdok a obracia Qi žalúdka nahor
- Prázdnota Qi a jinu ( myslí sa Obličiek)
Slezina spolu so žalúdkom zodpovedá za stúpavo-klesavé pohyby. Qi žalúdka smeruje nadol a Qi Sleziny smerom nahor. Ak je Pečeň príliš „prejangovaná“, útočí na žalúdok a môže obrátiť tok Qi naopak smerom nahor. Tak vzniká pocit nevoľnosti až zvracanie.
Ak je oslabená Slezina a jej sila smerovať Qi nahor, plod klesá nadol a hrozí potrat.
Posilňovať Slezinu a žalúdok môžeme aj stravou – obilné kaše, placky, polievky zahusťované obilninou. Všetky obilniny dopĺňajú a posilňujú Slezinu a tým aj dodávajú žalúdky dostatok energie na trávenie potravy.
Keďže ranná nevoľnosť je už príznakom disharmónie v organizme, zvyčajne sa postupne pridružujú ďalšie sprievodné príznaky a objavujú sa ďalšie problémy. Ak je to čo i len trochu možné, je lepšie liečiť ich inými dostupnými metódami a nie liekmi, ktoré môžu oslabiť alebo až poškodiť plod.
Ideálne je už aspoň 6 mesiacov pred otehotnením sa na tehotenstvo pripravovať a posilňovať organizmus – najmä Slezinu-Žalúdok, Obličky, dopĺňať Qi – krv a pripraviť maternicu na prijatie a vyživovanie plodu.
Toto všetko je možné bylinnými odvarmi Tradičnej čínskej medicíny.