Menštruačný cyklus a pocit „priberania“ počas neho.
Pôvodne som chcela písať o princípe priberania u žien a teda aj o možnostiach chudnutia. Vtedy som sa zastavila pri jednom aspekte, ktorý mnohé ženy cítia periodicky tak ako sa so zmenou fáz Mesiaca a tým aj menštruačného cyklu mení aj naše vnútorné nastavenie organizmu. Po menštruácii sa cítime spľasnutejšie, chudšie a ľahšie. Pred menštruáciou naopak nafúknuté, tlsté a okrem toho máme aj nepríjemné rozpínavé pocity a tým pádom sme aj podráždenejšie, lebo sa necítime v pohode.
Preto som sa rozhodla opísať to, čo už všetky dávno vieme a cítime a to z pohľadu aj západnej aj Tradičnej čínskej medicíny.
Menštruačný cyklus je periodický cyklus priamo spojený s lunárnym cyklom pribúdania a ubúdania Mesiaca. Za všetky periodické deje, ktoré sa odohrávajú v našom organizme zodpovedá Pečeň. Keď si spomenieme na jednu z hlavných funkcií Pečene – hýbať energiou Qi a krvou, tak je to celkom logické, prečo sa cítime v rôznych fázach mesiaca a teda menštruačného cyklu inak.
Menštruačný cyklus by mal mať 28 dní tak ako lunárny mesiac. Tak ako Mesiac silno vplýva na vodu morí a oceánov a tvorí príliv a odliv, pôsobí aj na nás. Menštruačný cyklus môžeme prirovnať k prílivu a odlivu yinu a yangu. Rozdeľme ho na štyri fázy:
1.fáza – menštruácia: mala by trvať 7 dní, u 80% žien trvá 5 dní. Na začiatku menzesu je yang v maxime a yin v minime. Spustením menzesu začne prudko yangu ubúdať. Nahromadený pretlak v organizme povoľuje. Predmenštruačné problémy ustupujú. Pri krvácaní pohyb Qi a krvi smeruje nadol a celá činnosť je sústredená v strede podbruška.
2.fáza – pomenštruačná: trvá 7 dní až do stredu cyklu. Vtedy je organizmus relatívne vyčerpaný. V skutočnosti až teraz je yin v minime a tak isto aj krv je v relatívnej prázdnote. To neznamená, že každá žena po menzese má stav relatívnej prázdnoty yinu a krvi. Avšak tá, ktorá má túto predispozíciu, sa po menzese môže cítiť slabá a vyčerpaná. Preto by sa ženy po menzese mali viac šetriť.
V tejto fáze stále klesá yang a yin stúpa do maxima až kým sa nedostaví ovulácia a to vďaka tomu, že yin je v maxime. Tvorí sa yinová hmota – folikuly.
Táto časť menštruačného cyklu, keď stúpa yin, sa u nás nazýva folikulárna a počas nej stúpa hladina estrogénu.
3.fáza – začína sa ovuláciou a trvá ďalších 7 dní od stredu menzesu. Počas ovulácie prudko stúpne bazálna teplota a tým aj yang. Potom sa teplota pomaly ustáli a yang stúpa už nie tak rýchlo. Qi stúpa nahor a fyziologická aktivita prebieha najmä po bokoch podbruška. Tu ženy môžu cítiť návaly horúčosti alebo napätie v prsiach.
4.fáza – predmenštruačná: začína 7 dní pred menzesom. V tomto období rastie yang do svojho maxima a yinu ubúda. Yang dosahuje svoje maximum, aby bol schopný vylúčiť všetky yinové faktory ako chlad, vlhko, hlieny, stagnácie krvi.
Nie všetky predmenštruačné problémy vznikajú zo stagnácie Qi (Pečene), ako by sa zdalo!
Túto časť menštruačného cyklu nazývame luteálna a počas nej sa dvíha hladina progesterónu.
Vidíme, že v každej zo štyroch fáz menštruácie, sú yin-yangové pomery úplne rozdielne a ešte k tomu prispieva aj množstvo krvi a yinových zložiek spotrebovaných pri menštruácii a smerovanie Qi (vitálnej energie). Preto Tradičná čínska medicína veľmi dbá a to najmä pri liečbe menštruačných problémov a problémov s otehotnením na nafázovanie liečebných postupov podľa jednotlivých fáz menštruácie.
V 1. fáze menštruačného cyklu (samotná menštruácia) TČM najčastejšie používa metódu „ oživiť a rozhýbať krv“ a to najmä v prípade, keď sú predmenštruačné bolesti, napätie v prsníkoch, nepokoj a nervozita, prípadne predmenštruačné bolesti hlavy.
V 2. fáze menštruačného cyklu (7 dní po), keď krv a yin sú v relatívnej prázdnote je vhodné vyživovať krv a posilniť Obličky, či už yinovú alebo yangivú zložku.
V 3. fáze menštruačného cyklu (7 dní od ovulácie) sa zvyčajne rieši prítomné vlhko v organizme, prípadne sa ďalej posilňujú Obličky. Napríklad krvácanie v tomto období je prejavom vlhkej horúčosti alebo prázdnej horúčosti z prázdnoty yinu.
Vo 4. fáze menštruačného cyklu (7 dní pred menzesom) je yang v maxime a často sa vyskytujúci predmenštruačný syndróm môže byť spôsobený práve tým, že prílišný yang stúpa nahor, ale aj z presne opačného problému, keď yangu je veľmi málo a tak ho nie je dostatok na to, aby rozhýbal menštruačnú krv a vyvolal samotné menštruačné krvácanie. Tretí problém môže nastať, keď je príliš veľa yinových zložiek vo forme patologického vlhka a tak relatívny pomer zvýšenia yangu je nedostatočný.. Tu je vhodné rozhýbavať Qi, oživovať krv, prípadne zahriať maternicu.
Aj keď sa to nezdá, najčastejšou príčinou porúch menzesu je stagnácia Qi, ktorá je spôsobovaná všetkými emóciami. A s tým súvisí aj ďalšia zaujímavosť, že meštruačné poruchy nie sú najčastejšie spôsobované problémami Pečene, ale orgánov Srdca a Pľúc a s nimi spojenými emóciami – starosti, smútok, melanchólia. Ale, samozrejme, hnev v žiadnom prípade Pečeni neprospeje a tým pádom ani nerušenému toku Qi a krvi.
Pri liečbe menštruačných bolestí sa často využíva aj akupunktúra a to najmä na mimoriadnych dráhach z nich sú najdôležitejšie Du Mai (prechádza zadnou časťou chrbta) – Ren Mai (prechádza prednou časťou trupu) a Chong Mai (prechádza stredom chrbtice), ktoré prechádzajú maternicou a priamo ovplyvňujú príliv a odliv yinu a yangu.
Menštruácia je prirodzený proces a nemal by v žiadnom prípade ženu obťažovať. Ak je menštruácia spojená s pocitmi napätia, rozpínania, bolestí či predráždenia a precitlivelosti, treba tieto stavy riešiť. Pretože sú príznakom nerovnováh alebo stagnácií v tele, ktoré môžu dlhodobo viesť k závažným ženským ochoreniam.
Súvisiace články:
> Klimakterický syndróm – menopauza
> Príčiny neplodnosti u žien z pohľadu TČM