Home Aktuálne články Predčasná menštruácia

Predčasná menštruácia

Predčasná menštruácia

Mnohým ženám sa okolo tridsiatky alebo po štyridsiatke menštruačný cyklus skráti z 28 dní na 22 – 26 dní. Kým množstvo menštruačnej krvi nie je príliš veľké a ženy nepociťujú aj vyčerpanie, väčšinou tento problém  neriešia. Treba si ale uvedomiť, že dlhodobé skrátenie menštruačného cyklu vedie k stratám yinovej krvi, telesných tekutín a „esencie“ a dlhodobo aj k oslabovaniu Obličiek a ich funkcie zvierať (astringent). V starých čínskych textoch sa uvádza, že ak žena nad 40 rokov menštruuje o 2 – 3 dni vopred, časom to bude viesť k syndrómu „Lin Zheng“ – teda k močovým problémom typu vykvapkávania alebo nutkavých pocitov na močenie. Ale, tak isto to môže viesť aj k tzv. vykvapkávaniu krvi, teda rôznym formám krvácania. Predčasnú menštruáciu môžeme považovať  za určitý druh krvácania – strát krvi. Podľa TČM existujú len štyri príčiny krvácania vo všeobecnosti:

1. Krvácanie z horúčosti v krvi – keď zvýšením teploty sa zrýchli tok krvi natoľko, že dôjde k turbulentnému prúdeniu, ktoré vedie k vylievaniu sa krvi zo svojich dráh, tj. krvácaniu. Môžeme si to predstaviť ako plný hrniec vriacej vody, ktorá sa prelieva cez okraj, alebo ako vírenie vody v rýchlo tečúcej rieke.  

2. Krvácanie z prehradenia krvnými zrazeninami – ktoré prehradia tok krvi a tá sa začne vylievať mimo, ako keď kmene stromov prehradia tok vody a dôjde k vyliatiu mimo riečiska.

3. Krvácanie z nedostatku Qi (energie) – ktorá nie je schopná udržať krv v dráhach, cievach , žilách. Môžeme si to predstaviť ako deravý hrniec alebo ako presakujúce potrubie. Podľa TČM Qi chráni cievy, maternicu a povrch tela. To znamená, že Qi drží povrch tela uzavretý a celistvý, tým pádom aj nepriepustný. Tak isto aj cievy drží nepriepustné. Ak nie je dostatok Qi, krv sa môže vylievať napríklad do podkožia. Sem patrí nadmerná tvorba modrín z oslabenia Qi a to najmä Qi Sleziny.

4. Krvácanie z vonkajšieho poranenia -  fyzická trauma.

Primárne príčiny predčasnej menštruácie sú horúčosť krvi a prázdnota Qi. Krvné zrazeniny sa objavujú viac ako komplikácia primárneho mechanizmu, ale keďže sú u nás tak časté, vnímame ich ako samostatný syndróm.

Horúčosť a predčasná menštruácia

Ak chceme riešiť predčasnú menštruáciu z horúčosti, musíme si uvedomiť, že existujú rôzne príčiny vzniku a typy horúčosti. To vedie k rôznemu prístupu k liečbe podľa TČM.
Tradičná čínska medicína pozná päť hlavných typov horúčosti, ktoré skracujú dĺžku menštruačného cyklu:

1. nadmerná horúčosť
2. stiesnená horúčosť
3. horúce hlieny
4. vlhká horúčosť
5. prázdna horúčosť

Nadmerná horúčosť je produkovaná buď stravou – nadmernou konzumáciou horúcich, štipľavých, mastných jedál. Buď dlhodobým pobytom v horúcom prostredí alebo podnebnom pásme. Alebo nakoniec konštitučnou predispozíciou najmä u silných aktívnych mladých žien s nadbytkom horúčosti v tele.

Stiesnenú horúčosť produkuje emočný stres a frustrácia, ktoré vedú ku stagnácii Qi pečene a stiesňovaniu sa pečene. Qi je yangová a keď sa akumuluje na jednom mieste dlhodobo, produkuje teplo alebo až horúčosť. Stiesnená horúčosť sa akumuluje prednostne v Pečeni, ktorá podľa TČM uskladňuje krv a preto táto horúčosť priamo zraňuje krv.

Horúce hlieny sa tvoria v tele zahusťovaním vnútorného prebytočného vlhka. Môžeme si to predstaviť ako varenie pudingu. Ak je horúčosť primárne v tele, tak nielen vysušuje telesné tekutiny, ale vie aj zahusťovať vlhko. Hlieny potom prehradzujú voľný tok Qi, zvyšuje sa teplota a prichádzajú príznaky od hlienovej horúčosti. Alebo je počiatočný mechanizmus bez horúčosti, ale vlhko dlhodobou stagnáciou môže horúčosť vyprodukovať a výsledkom je ten istý stav organizmu.

Vlhká horúčosť často predchádza stavu tvorby horúcich hlienov. Vnútorné vlhko hromadí v tele oslabená alebo podchladená Slezina. Príznaky sú vyčerpanie, celková slabosť, unavené končatiny a potreba polihovania. Znížené trávenie, ťažoba žalúdka po jedle, nafukovanie, plynatosť, grganie.

U žien nad 40kou je oslabenie Sleziny dané aj vekom, nielen nesprávnym stravovaním a tak nahromadené patogénne vlhko alebo hlieny sú častou komplikáciou pri riešení stavu predčasnej menštruácie alebo aj iných ochorení. Preto by sme si mali predovšetkým dávať pozor na stravu a jesť tepelne upravené jedlá, nie surovú zeleninu a ovocie a to najmä v chladným mesiacoch. Základom stravy by mali byť teplé obilninové kaše, polievky zahusťované obilninami a strukovinami, vývarové polievky. Teplá strava nezachladí Slezinu a tá môže potom vyživovať krv živinami z dobre strávenej potravy.

Prázdna horúčosť vzniká vekom, keď sa vyčerpajú yinové zložky, telesné tekutiny a krv. Málo yinu už nie je schopné kontrolovať narastajúci yang, začne narastať horúčosť. Tendencia k vyčerpaniu yinu sa každým rokom zvyšuje, pretože proces starnutia je vlastne proces yangu – yangovej aktivity transformovať sa do yinu alebo naopak pohlcovať yin a v tom zmysle aj yin a esenciu Obličiek.  U žien sa prvé príznaky ubúdania yinu môžu prejavovať už v tridsiatke.

Nedostatok Qi a predčasná menštruácia

Nedostatok Qi sa v TČM spája predovšetkým s nedostatkom Qi Sleziny. Qi Sleziny sa vyčerpáva nadmerný premýšľaním, mentálnou prácou, nadmernými pocitmi viny, nedostatkom fyzickej práce, nadmernou konzumáciou sladkého alebo nevarenej surovej alebo chladnej stravy. Qi je yangová a preto spolu s úbytkom Qi sa oslabuje yang a to nielen Sleziny ale aj Obličiek. Pri liečbe je podstatné, ktorá patogenéza prevláda. Na základe toho sa vyberá patričná bylinná receptúra.

Keďže v tele sa väčšinou nachádzajú všetky patogenézy v rôznych pomeroch, je stanovenie diagnózy podľa TČM a následnej liečby náročné. Na jednej strane žena trpí oslabením yangu Sleziny a Obličiek, zároveň aj stiesnenosťou Pečene na emočnom podklade, do toho sa vekom pridružuje tvorba vlhka alebo patogénnych hlienov a / alebo vznik krvných zrazenín. Takýto komplikovaný stav je u našich žien veľmi častý.

Napríklad jasným dôkazom prítomnosti vlhkej horúčosti v tele môže byť  polysystemická alebo chronická kandidóza (kandidáza). Vlhká horúčosť sa môže vytvoriť aj po zle liečených pohlavných ochoreniach alebo dlhodobých zápaloch pohlavných orgánov. Špeciálnym prípadom sú predmenštruačné alebo menštruačné bolesti, ktoré treba prednostne riešiť a to vypudzovaním krvných zrazenín a rozhýbavaním stagnujúcej krvi. Potom sa môže riešiť samotná predčasná menštruácia.

Tradičná čínska medicína a jej bylinné receptúry sú veľkým pomocníkom pri harmonizácii a náprave menštruačného cyklu. Mnohé používané byliny sa považujú za prírodné hormóny. Bylinnými odvarmi možno upravovať:

- množstvo krvi (stavy krvácania)
- rôzne bolesti spojené z menštruáciou
- krvácanie v strede cyklu alebo po styku
- vaječníkové alebo maternicové cysty a myómy
- chronické gynekologické zápaly a výtoky
- PMS predmenštruačný syndróm, bolesti a napätie v prsníkoch, citlivé bradavky
- vyživovaním oddialiť tzv. predčasný prechod
- riešiť problémy typu – defektu luteálnej fázy alebo predčasnej ovulácie

Na záver výzva pre ženy – nezanedbávajte menštruačné problémy. Menštruácia nemá byť chorobou ale prirodzeným stavom. Ak niečo nie je v poriadku, treba to riešiť. Ideálne, nie hormonálnou substitúciou, pretože tá prirodzenú hormonálnu rovnováhu v tele narušuje.

Súvisiace články:

> Menštruačný cyklus

Predčasná menštruácia

Príčiny neplodnosti u žien z pohľadu TČM

> Cysty na vaječníkoch

Fytoterapia