Tradičná čínska medicína kategorizuje vnútorné orgány na 5 plných orgánov ( Zang), ktoré sú životne dôležité: Srdce, Ľadviny, Pľúca, Pečeň a Slezina. A na 6 dutých orgánov ( Fu), ktoré sú tesne prepojené na plné orgány a tvoria s nimi dvojice vplývajúce navzájom funkčne na seba:
- Srdce -Tenké črevo
- Obličky – Močový mechúr
- Pľúca – Hrubé črevo
- Pečeň – Žlčník
- Slezina - Žalúdok
Šiestym Fu orgánom je Trojitý žiarič ( San Jiao), ktorému nezodpovedá špecifický orgán, ale funkčne pokrýva tri segmenty tela:
- horný žiarič ( oblasť hrudníka s Pľúcami a Srdcom)
- stredný žiarič ( oblasť brucha so Žalúdkom a Slezinou)
- spodný žiarič ( oblasť Obličiek a Močového mechúra)
Trojitý žiarič pôsobí ako distribútor a cirkulátor Qi ( energie) a krvi a takisto reguluje množstvo telesných tekutín a to riadením vylučovania cez močový mechúr.
V TČM vnútorné orgány zohrávajú dôležitú funkciu pri produkcii, udržiavaní, zásobovaní, transformácii a transporte životne dôležitých substancií – Qi, Krvi, telesných tekutín ako pot, sliny, moč, sekréty žalúdka a tráviaceho traktu …
Životne dôležité substancie sú rôzne formy energie transmutované do hmoty. Qi môžeme nazvať ako energiu, ktorá je základom vesmíru. Všetko, čo existuje obsahuje Qi teda energiu. TČM tvrdí, že Qi ani energiu nemožno zničiť, môže sa len transformovať-meniť z jednej formy na inú. Táto teória bola vyslovená stáročia pred vytvorením II. zákona termodynamiky.
TČM tvrdí, že tok Qi ( energie) determinuje zdravie človeka. Ak je Qi v plnosti a jej tok je hladký, zdravie je dobré. Ak je choroba, je to preto, lebo tok Qi sa spomalil, zablokoval alebo prerušil.